Bardzo lubię książki, nie tylko je czytać, ale także oglądać, dotykać, a nawet wąchać. Są – w moim odczuciu – często bytami idealnymi. Przez kilka lat swojego życia tworzyłam książki. Po śmierci mojego pierwszego męża Piotra Morawskiego byłam zaangażowana w wydanie książki – pomnika, a zarazem cegiełki wsparciowej dla mnie i dla dzieci – „Piotr Morawski – opowiadania, felietony, wspomnienia”, jestem autorką jednego ze wspomnień. Pisząc je, poczułam, że to za mało – kilkaset słów nie wyrazi tego co chciałabym opowiedzieć o Piotrze i tak powstała książka „Od początku do końca” czyli połączenie dzienników z wypraw Piotrka i moich wspomnień. Przygoda z tworzeniem i pisaniem książek górskich i podróżniczych trwała od 2009 do 2017 roku.
Od wielu lat żyję w poczuciu nadmiaru treści, zatem i to – co sama chciałabym opowiedzieć, ograniczam. Nie wykluczam, że kiedyś zmienię swoje podejście.
Rozmowy z bohaterami drugiego planu: z Hanną Wiktorowską o pracy w Polskim Związku Alpinizmu, ze Stanisławem Berbeką o jego tacie, z Przemkiem Kowalskim o jego bracie Tomku, z Izą Hajzer o jej mężu Arturze, z Łukaszem Wolfem o jego rodzicach Dobrosławie Miodowicz-Wolf i Janie Wolfie, z Pauliną Kozub-Chwastek o jej mężu Wojtku Kozubie, z Olgą Nabrdalik o jej mężu Januszu i wreszcie z Joanną Wojciechowską o jej córce Martynie.
Po pierwszych „Górach na opak” czułam niedosyt. Chciałam przeprowadzić więcej rozmów z bliskimi tych, którzy swoje życie związali z górami i ze wspinaczką, ponad 7 lat po premierze pierwsze części powstała druga. Przygotowując się do prac nad nią, marzyłam by na rozmowę ze mną zgodzili się bliscy wspaniałego Olka Ostrowskiego, niestety nie byli zainteresowani takim wspomnieniem. Po latach – ich rozumiem, będę o Olku pamiętać tak długo jak pamięć pozwoli i to też zapewne wystarczy. Pozostali rozmówcy podzieli się ze mną swoimi historiami i doświadczeniami, bardzo im za to dziękuję.
Wydawnictwo Burda NG Polska Sp.z o.o., 2017
To seria książek o moich podróżach i subiektywnych doświadczeniach zdobytych przez lata w różnych zakątkach świata, zarówno tych bliskich i łatwo dostępnych takich jak Dania, Norwegia czy Szkocja jak i tych, które wydają się dalekie i znacznie trudniej osiągalne jak Republika Południowej Afryki, Kanada czy Nepal.
W swoich opowieściach próbuję pokazać i przekonać czytelników – że każdy może być podróżnikiem. Trzeba się tylko odważyć na pierwszy krok.
W książkach poza przygodami, przedstawiam także historię kraju, opisuję warte obejrzenia atrakcje, a także miejsca poza głównymi szlakami, podpowiadam dania warte spróbowania, przybliżam dokonania sławnych ludzi i zachęcam do tego, żeby się odważyć – zacząć podróżować „na własną rękę”!
Wydawnictwo G+J RBA Sp.z o.o., 2012
Rozmowy z bohaterami drugiego planu: z rodzinami słynnych polskich himalaistów, którzy w życie górami wciągnięci są lub byli przez pasję swoich bliskich. Do rozmów zaprosiłam Michała Błaszkiewicza – brata Wandy Rutkiewicz, Wojtka Kukuczkę – syna Jerzego Kukuczki, Grażynę Jaworską-Chrobak –żonę Eugeniusza Chrobaka, Annę Milewską – żonę Andrzeja Zawady, Wandę Czok – żonę Andrzeja, Pawła Pustelnika – syna Piotra, Elę Pawlikowską – żonę Maćka, Irenę Załuską – mamę Darka, Stefana Heinricha – brata Andrzeja i Konstantego Miodowicza brata Dobrosławy Miodowicz-Wolf.
Byłam ciekawa tego, co inne rodziny mają do powiedzenia na tak dobrze znany mi temat. Początkowo chyba szukałam w moich rozmówcach oparcia, potwierdzenia, że nie zwariowałam, zgadzając się na życie z człowiekiem z wielką pasją. Z jednej strony chciałam zobaczyć, jak toczą się losy tych, których bliscy nadal chodzą w góry, czyli – w podtekście – jak wyglądałoby moje życie, gdyby Piotrek nie zginął, z drugiej zaś – jak sobie radzą wiele lat po śmierci bliskiej osoby ludzie, których los teraz i ja dzielę. Cieszę się, że tą książką przypomniałam kilka postaci, niestety już zapomnianych, i że mam szansę podzielić się tym, czego udało mi się dowiedzieć i co przeżyłam. Przygotowanie tej książki bardzo często zmuszało mnie do myślenia, co w życiu ważne, co ma sens i jak życie bywa zaskakujące.
Wydawnictwo G+J RBA Sp.z o.o., 2011
Opowiedziana na dwa głosy historia o miłości i o śmiertelnie zaborczych górach, które tę miłość wystawiły na próbę. I choć wydaje się, że góry zwyciężyły, to tak naprawdę pokonała je miłość.
Stworzyłam tę książkę, bo czułam, że jestem to winna Piotrkowi. Bałam się, że z czasem zapomnę jaki był, co nas łączyło, co dzieliło, zapomnę jakie mieliśmy plany na przyszłość, że zrozumiem, że tej przyszłości nie będzie. Książkę przygotowywałam i pisałam kilka miesięcy po śmierci Piotrka. Było to bardzo trudne doświadczenie, zapewne także terapeutyczne, z perspektywy czasu – uważam, że wystawiłam się na nie za wcześnie i jak zazwyczaj (ze wszystkim) dałam radę. Wiem, że tylko wtedy mogłam się tak otworzyć i podzielić swoim życiem, dziś bym się na to nie zdobyła.
Wydawnictwo G+J RBA Sp.z o.o., 2010
Fundacja Nagle Sami powstała z myślą o osobach, które doświadczyły straty. Śmierć bliskiej osoby, poronienie, rozstanie z partnerem, utrata pracy może dotknąć każdego człowieka. Doświadczenie straty jest uniwersalne, ogólnoludzkie i często jest bardzo bolesne.
Dowiedz się więcejKilka lat temu kupiliśmy wraz z mężem zrujnowany dwór w okolicach Pułtuska, w miejscowości Gładczyn. Pracujemy nad tym by dwór, park i najbliższa okolica odzyskały swoje dawno utracone znaczenie i piękno. Jeśli nam się uda, będę się tym także tutaj chwalić.
Dowiedz się więcej„Memoriał Piotra Morawskiego Miej odwagę!” był organizowany od 2010 do 2015 roku. Odbyło się pięć edycji Memoriału, zostało nagrodzonych osiem ekip, które dzięki wsparciu finansowemu i sprzętowemu zrealizowały podróże swoich marzeń. Wyprawy czasem okazały się początkiem wielkiej podróżniczej przygody, czasem związały na stałe życie podróżników z odkrywaniem tego co nieodkryte, niektórym pozwoliły sprawdzić limit swoich możliwości i go przekroczyć.
Dowiedz się więcej