Fundacja Nagle Sami

Fundacja Nagle Sami

Fundacja Nagle Sami powstała z myślą o osobach, które doświadczyły straty. Śmierć bliskiej osoby, poronienie, rozstanie z partnerem, utrata pracy może dotknąć każdego człowieka. Doświadczenie straty jest uniwersalne, ogólnoludzkie i często jest bardzo bolesne.

Fundacja Nagle Sami

W oparciu o swoje własne doświadczanie nagłej straty męża, żałoby i mozolnego powrotu do życia, a z czasem do tego by się życiem cieszyć – w 2011 roku założyłam Fundację Nagle Sami. Wiem, że jest ból, który zostaje na zawsze, wiem także, że warto wierzyć w przyszłość, nie zapominając przeszłości. Na takich podstawach powstała Fundacja.

W fundacji działa bezpłatny Telefon Wsparcia 800 108 108. Prowadzony jest ośrodek terapeutyczny, dział szkoleń. Przyjmujemy dzieci, młodzież, rodziny, dorosłych. Indywidualnie lub w grupie. I rozmawiamy po polsku lub angielsku. Wspieramy na miejscu w Warszawie i online na całym świecie. Pomogliśmy już ponad 30 tysiącom osób.

Nieprzerwanie działaliśmy także w czasach pandemii. Cztery dni po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie uruchomiliśmy w oparciu o własne środki ukraiński Telefon Wsparcia. Z czasem nawiązaliśmy międzynarodową współpracę z amerykańską organizacją Mercy Corps i francuską Action contre la faime i dzięki w ten sposób pozyskanym środkom przez blisko dwa lata prowadziliśmy ukraińskie dyżury telefoniczne i prowadziliśmy punkt pomocy psychologicznej na Dworcu Wschodnim w Warszawie.

W 2014 roku Fundacja Nagle Sami otrzymała nagrodę Sektor za projekt „Nagle sami – kompleksowe wsparcie osób w żałobie” w kategorii „pomoc społeczna”, nagrodę ustanowiło i funduje Miasto Stołeczne Warszawa.

W 2015 roku zaś byliśmy nominowani do nagrody Sektor w ramach „projektów wielowymiarowych” za projekt: „Dzieci też przeżywają żałobę. Fundacja Nagle Sami – wspieramy rodziny, szkolimy profesjonalistów, edukujemy społeczeństwo”.

W 2017 roku ja – ja byłam nominowana do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”, konkursu organizowanego przez w Muzeum Powstania Warszawskiego – dla bohaterów czasów pokoju, a od 2020 roku jestem członkiem Kapituły Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” i mam wpływ na to kto zostaje laureatem, z reguły ciężko mi z tym, że trzeba wybierać i nie da się nagrodzić wszystkich bohaterów czasu pokoju. teraz zasiadam wA f Radzie, film „Sati” czyli mój dziennik – filmowy zapis przeżywania pierwszego roku żałoby filmowany głównie przez Darka Załuskiego, a reżyserowany przez Bartka Świderskiego – miał premierę na Festiwalu Filmowym w Krakowie, został objęty patronatem oraz opieką festiwalu Fundacji Filmowej w Krakowie. Efektem tej współpracy było uczestnictwo filmu w ponad 20. festiwalach w Polsce i na świecie, między innymi na Festiwalu Filmowym Młodego Widza w Koszalinie, Doc Aviv w Tel Awiwie, BCN Sports Film w Barcelonie, AFI Docs w Waszyngtonie, Światowym Festiwalu Filmów Górskich w Szanghaju, IMMF w Czechach, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Cinema Verite” w Iranie, czy Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Katmandu. Film nie tylko otrzymał pozytywne recenzje, ale także nagrody: Złotą Gencjanę na Festiwalu Filmów Górskich w Trento, nagrodę „Connexion Jury” na festiwalu Autrans oraz nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Festiwalu Filmów Dokumentalnych Al Jazeera w Katarze.

Przejdź do strony Fundacji

Co jeszcze
robię?

Kilka lat temu kupiliśmy wraz z mężem zrujnowany dwór w okolicach Pułtuska, w miejscowości Gładczyn. Pracujemy nad tym by dwór, park i najbliższa okolica odzyskały swoje dawno utracone znaczenie i piękno. Jeśli nam się uda, będę się tym także tutaj chwalić.

Dowiedz się więcej

Bardzo lubię książki, nie tylko je czytać, ale także oglądać, dotykać, a nawet wąchać. Są – w moim odczuciu – często bytami idealnymi. Przez kilka lat swojego życia tworzyłam książki.

Dowiedz się więcej

„Memoriał Piotra Morawskiego Miej odwagę!” był organizowany od 2010 do 2015 roku. Odbyło się pięć edycji Memoriału, zostało nagrodzonych osiem ekip, które dzięki wsparciu finansowemu i sprzętowemu zrealizowały podróże swoich marzeń. Wyprawy czasem okazały się początkiem wielkiej podróżniczej przygody, czasem związały na stałe życie podróżników z odkrywaniem tego co nieodkryte, niektórym pozwoliły sprawdzić limit swoich możliwości i go przekroczyć.

Dowiedz się więcej